20 listopad 2022

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w tym roku pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji

zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w tym roku pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji / fot. PAP
fot. PAP
20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku ten wyjątkowy dzień będzie upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji – poinformował UNICEF.
REKLAMA

W 1989 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Konwencja o prawach dziecka ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w rozwoju.

"W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy ważny przekaz – chcemy zwrócić uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji oraz przeciwdziałać dyskryminacji" – podaje UNICEF.

"W tym roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy pod znakiem inkluzywności, równości i tolerancji. To wartości, które UNICEF stara się promować na całym świecie i które powinny dotyczyć każdego dziecka. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych darczyńców, partnerów, Ambasadorów Dobrej Woli, ale także przyjaciół i sympatyków. To dzięki nim możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i każdego dnia skutecznie walczyć o ich prawa" – powiedziała cytowana w komunikacie zastępca dyrektora generalnego Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF-u Renata Bem.

Jak zaznaczono w komunikacie, ze względu na wojnę w Ukrainie, kwestia wspierania dzieci bez względu na to, skąd pochodzą, ma w tym roku szczególny wydźwięk dla UNICEF-u w Polsce. W marcu br. powstało Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce, które wspiera rodziny uciekające przed wojną.

Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce wspiera wszystkie dzieci w dostępie do edukacji formalnej i nieformalnej oraz rozszerza możliwości nauki dla około 500 tys. najmłodszych w Polsce. Z kolei 585 tys. dzieci, nastolatków i opiekunów otrzymuje wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, a 350 tys. uchodźców korzysta z artykułów higienicznych. Z kolei w zakresie partycypacji młodzieży w życiu społecznym, w okresie letnim 150 tys. nastolatków z Ukrainy i Polski skorzystało z letnich obozów, które obejmowały edukację, zabawę, wsparcie zdrowia psychicznego, naukę umiejętności życiowych i lekcje języka polskiego.

"Polska udzieliła kluczowego, historycznego wsparcia dla UNICEF-u i praw dziecka, dzięki pomysłodawcy organizacji, Ludwikowi Rajchmanowi i poprzez zainicjowanie procesu opracowania konwencji o prawach dziecka w 1979 roku" – przekazał Krajowy Koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF-u w Polsce Rashed Mustafa.

"Nie jest więc zaskoczeniem, że zarówno Polacy, jak i władze w kraju z otwartymi sercami i ramionami wspierają dzieci-uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Polską, aby zapewnić, że wszystkie dzieci, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące, mogą korzystać ze swoich podstawowych praw zapisanych w konwencji o prawach dziecka. Jesteśmy także bardzo szczęśliwi, że razem z naszymi kolegami z Polskiego Komitetu Narodowego możemy świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka" – powiedział.

Do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zaproszone zostały placówki edukacyjne z całej Polski. Udział w obchodach zadeklarowało ponad 2000 szkół i przedszkoli. We wszystkich placówkach, które się zgłosiły, obędą się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce praw dziecka. Szkoły i przedszkola mogą też okazać solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie tymi, których prawa nie są respektowane, poprzez udział zaproponowanych przez nas w wydarzeniach specjalnych: grach, zabawach, malowaniu murali czy niebieskich marszach. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
-14.8°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 16:49
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2023-02-12 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-02 17:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany