13 listopad 2022

Spadek ubóstwa dzieci w Polsce to efekt odpowiedzialnej polityki państwa

zdjęcie: Spadek ubóstwa dzieci w Polsce to efekt odpowiedzialnej polityki państwa / fot. PAP
fot. PAP
W ciągu dekady odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem zmalał w Polsce z 30,3 proc. do 6,2 proc. Taki stan rzeczy to niewątpliwie efekt odpowiedzialnej polityki państwa, które w centrum uwagi stawia rodziny z dziećmi – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

"Programy wprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy wyraźnie poprawiają standard życia rodzin. Ubóstwo wśród najmłodszych spadło w całej Unii Europejskiej, ale to właśnie Polska osiągnęła najbardziej spektakularny wynik" – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Jak wskazała, według danych Eurostatu, "w 2009 r. – w czasie rządów PO-PSL – Polska była na odległej 22. pozycji, jeśli chodzi o odsetek dzieci znajdujących się w złej sytuacji ekonomicznej".

"W 2020 r. zajęliśmy już drugie miejsce w rankingu. W ciągu dekady odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem zmalał w Polsce z 30,3 proc. do 6,2 proc. Żaden kraj Wspólnoty nie osiągnął takiego wyniku. Gwałtowny spadek wskaźnika deprawacji materialnej wśród dzieci w Polsce rozpoczął się w 2015 r." – zaznaczyła szefowa MRiPS.

Dodała, że "taki stan rzeczy to niewątpliwie efekt odpowiedzialnej polityki państwa, które w centrum uwagi stawia rodziny z dziećmi".

"Budżety domowe rodzin w Polsce wzmocnił program 500 plus, który od 2016 r. objął już 7,1 mln dzieci na łączną kwotę 202,3 mld zł. Państwo wspiera rodziców również w zakupie wyprawki szkolnej" – wymieniała minister.

Przypomniała, że od tego roku rodzice z dwojgiem małych dzieci są wspierani w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. "To dodatkowe 12 tys. zł. Z kolei rodzice jedynaków mogą otrzymać dopłatę do pobytu dziecka w żłobku w wysokości 400 zł miesięcznie. Właśnie między innymi te prężnie działające programy skutecznie poprawiają poziom życia dzieci w Polsce" – dodała szefowa resortu rodziny.

Również z danych GUS wynika, że wskaźnik zasięgu ubóstwa skrajnego wśród dzieci spadł od 2015 r. do 2020 r. z 9 proc. do 5,9 proc., czyli o ponad jedną trzecią. Z kolei wskaźnik ubóstwa relatywnego od 2015 r. spadł z 20,6 proc. do 13,4 proc.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
-18.8°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 16:49
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2023-02-12 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-02 17:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany