reklama
kategoria: Dziecko
2 wrzesień 2024

Zdjęcia dzieci z rozpoczęcia roku szkolnego nie powinny trafiać do sieci

zdjęcie: Zdjęcia dzieci z rozpoczęcia roku szkolnego nie powinny trafiać do sieci / v36805695
v36805695
Zdjęcia dzieci, również te pozornie nieszkodliwe z rozpoczęcia roku szkolnego, nie powinny trafiać do internetu – przypominają eksperci. Z pierwszym dzwonkiem Fundacja Media Forum rusza z akcją "FotoStop/Fotki dzieci nie muszą być w sieci".
REKLAMA

Organizatorzy apelują do rodziców, opiekunów, nauczycieli i władz szkolnych o ostrożność i rozwagę w umieszczaniu zdjęć dzieci w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Liczą też, że w zwielokrotnienie siły tego apelu włączą się media.

"Początek roku szkolnego to wielkie wydarzenie, zwłaszcza dla młodszych dzieci i ich rodziców. Bardzo często te wyjątkowe chwile uwieczniane są na zdjęciach i to jest zrozumiałe. Ale chodzi o to, żeby potem rozsądnie tymi zdjęciami gospodarować; mieć je we własnych albumach albo dzielić się nimi tylko z bliskimi, a nie rozsyłać po sieci, gdzie nie wiadomo, do kogo trafią" – powiedział PAP ekspert z Fundacji Media Forum Adam Pieczyński, pomysłodawca akcji.

Jak zauważył, sprawa sharentingu, czyli nadmiernego i nieostrożnego dzielenia się przez rodziców w internecie zdjęciami dzieci, nagłaśniana była wielokrotnie.

"Tyle tylko, że informacjom w tej bardzo ważnej sprawie niezwykle trudno się przebić, jeżeli nie ma wspólnego komunikatu bardzo wielu mediów. I to jest główny powód, dla którego razem z Fundacją Media Forum postanowiłem zachęcić redakcje, żeby w jednym momencie mówić o sprawie, która jest niebywale ważna. Zwłaszcza w czasach, kiedy pojawiła się sztuczna inteligencja, która może ze zdjęciami naszych dzieci robić wszystko" – podkreślił Pieczyński.

Eksperci przypominają też, że nad zdjęciem raz opublikowanym w internecie przestajemy mieć pełną kontrolę. "Nieodpowiedzialne udostępnianie na dużą skalę informacji o dziecku może mieć wpływ na jego życie nie tylko teraz, ale także w przyszłości" – przestrzegła Anna Borkowska w publikacji "Sharenting i wizerunek dziecka w sieci. Poradnik dla rodziców". "W wirtualnym świecie nic nie ginie. Materiały, które wzbudzą zainteresowanie internautów, szybko się rozprzestrzeniają, zyskują dużą popularność i bardzo trudno usunąć je całkowicie z sieci" - wskazała.

Bezrefleksyjnie publikowane przez rodziców zdjęcia dzieci to nie tylko potencjalny przyczynek do hejtu ze strony rówieśników, ale też łatwy łup dla cyberprzestępców. Nawet pozornie nieszkodliwe zdjęcie czy nagranie może posłużyć do kradzieży tożsamości dziecka (wizerunku, głosu), a następnie do próby wyłudzenia pieniędzy. Media społecznościowe są też terenem poszukiwań dla pedofilów, którzy pozyskaną tam wiedzę o dziecku będą mogli wykorzystać w próbach kontaktu z nim; zdjęcia mogą wreszcie posłużyć do tworzenia pornografii dziecięcej.

"Proszę mi wierzyć, że to w tej chwili jest bardzo łatwe do zrobienia, nie wymaga wielkiej specjalistycznej wiedzy, wystarczy bardzo zła wola i takie rzeczy można zrobić. To się dzieje niestety również w Polsce” - dodał Pieczyński.

Organizatorzy akcji liczą, że dzięki spójnemu komunikatowi w mediach i jednoczesnemu nagłośnieniu sprawy wzrośnie świadomość społeczna problemu sharentingu.

Z badania Nastolatki 3.0 przeprowadzonego przez NASK wynika, że Prawie co drugi badany (45,5 proc.) deklaruje, że rodzice lub opiekunowie umieszczają w swoich mediach społecznościowych zdjęcia, na których jest widoczny jego wizerunek. Z powodu takich aktywności rodziców w sieci jedna czwarta nastolatków czuje zawstydzenie (23,6 proc.), a niemal co piąty (18,8 proc.) deklaruje niezadowolenie z tego faktu.

Z kolei według badania "Sharenting po polsku, czyli ile dzieci wpadło do sieci?" 42 proc. rodziców udostępnia zdjęcia dzieci szerszej grupie znajomych, a co piąty - również dalszym znajomym i nieznajomym.

Według szacunków codziennie publikowanych jest w internecie ok. 500 mln zdjęć, w tym również zdjęć dzieci. Coraz popularniejsze są też nagrania wideo. Tymczasem dziecku, tak samo jak osobie dorosłej, przysługuje prawo do ochrony wizerunku. Rodzice, którzy chcą świadomie podchodzić do sprawy, mogą zapoznać się m.in. z poradnikiem pt. "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?" przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych i Fundację Orange: https://uodo.gov.pl/pl/file/4958

aba/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
-4.8°C
wschód słońca: 06:58
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2024-11-23 20:00
miejsce
Kombinat – miejsce wielu pasji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 16:00
miejsce
Kombinat – miejsce wielu pasji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-26 19:00
miejsce
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-29 17:30
miejsce
Kino Sokół, Zakopane, ul....
wstęp biletowany