reklama
26 czerwiec 2024

Kość, znaleziona w Książnicach nad Rabą, należy do mamuta

zdjęcie: Kość, znaleziona w Książnicach nad Rabą, należy do mamuta / pixabay/1913914
Olbrzymia kość, którą wędkarz przypadkowo znalazł w maju w Książnicach na brzegu Raby w Małopolsce, należy do dorosłego mamuta – wykazały badania. Zwierzęta te zamieszkiwały w plejstocenie, czyli epoce lodowcowej, cały obszar obecnej Polski.
REKLAMA

Znalezisko wywołało sensację w regionie. Mieszkańcy zastanawiali się, czy jest pozostałość po mamucie czy po dinozaurze. Wędkarz poinformował o odkryciu gminę, ta z kolei Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

„Kość znaleziona w Książnicach jest kością udową mamuta. Należała do dorosłego osobnika, ponieważ obie nasady kości, górna i dolna, były przyrośnięte do trzonu kości. Kość i osobnik już nie rósł. Nie można wskazać, co było przyczyną śmierci tego zwierzęcia” – powiedział we wtorek PAP Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. To do kolekcji tego instytutu trafi kość.

W przypadku odkrycia takich nietypowych szczątków, można skontaktować się z lokalnym urzędem gminy, policją, Polską Akademią Nauk lub miejscowym muzeum.

„W ostatnim czasie niestety zgłoszeń jest niewiele. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą” – zauważył Piotr Wojtal.

Jak dodał, szczątki mamutów są bardzo duże, dlatego od dawna zwracały uwagę ludzi.

Jako przykład podał kość udową zawieszoną przy drzwiach katedry na Wawelu. Prawdopodobnie została znaleziona przez mieszkańców średniowiecznego Krakowa na brzegu jednej z rzek w okolicy miasta i przyniesiona na wzgórze wawelskie. Wierzono, że należy do smoka wawelskiego i odstraszy złe moce.

Znane są również stanowiska archeologiczne, na których odkryto szczątki upolowanych mamutów. Najbardziej spektakularnym przykładem – zauważył naukowiec – jest stanowisko Kraków Spadzista, gdzie łowcy sprzed około 27-29 tys. lat upolowali ponad 113 tych zwierząt. Kolejnym przykładem na południu Polski jest stanowisko Kraków Nowa Huta – tu znaleziono szczątki mamuta zabitego przez paleolitycznych łowców.

Mamuty w plejstocenie zamieszkiwały Eurazję, a więc i teren całej obecnej Polski, oraz Amerykę Północną. Wśród koncepcji na temat przyczyn ich wyginięcia są zmiany klimatyczne.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
14°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2024-07-27 19:00
miejsce
Schronisko Głodówka, Brzegi,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-05 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-23 19:00
miejsce
Kawiarnia Kmicic, Zakopane, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-11 19:00
miejsce
Le Scandale Zakopane, Zakopane,...
wstęp biletowany