Strażackie ćwiczenia na Krupówkach; ćwiczyli także księża (wideo)
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/76474/ i na https://wideo.pap.pl/videos/76475/ (w wersji surowej do edycji).
Zdezorientowani turyści, widząc dym wydobywający się z kościelnej wieży, wielokrotnie dzwonili na numer alarmowy – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. szt. Roman Wieczorek.
Góralczyk z IBD – organizacji pozarządowej przygotowującej szkolenia z ratowania zabytków podczas klęsk podkreśliła, że ćwiczenia, które sprawdzają funkcjonowanie planu ochrony zabytków na wypadek kryzysowy czy sytuacji konfliktu zbrojnego, mają za zadanie przygotować opiekuna lub właściciela zabytku i służby ratownicze do właściwej współpracy. W przypadku obiektów sakralnych najczęściej takimi opiekunami są proboszczowie.
„W tym roku po raz pierwszy przeszkoliliśmy kompleksowo 240 proboszczów zarządzających zabytkowymi kościołami w archidiecezji krakowskiej. Pokazujemy, jak przygotować obiekt, jak przygotować zespół i jak zaplanować akcję. 22 października będziemy robić drugie takie ćwiczenia w Krakowie, w bazylice Bożego Ciała” – dodała Góralczyk.
Zaznaczyła, że Instytut tworzy też w Małopolsce sieć wolontariuszy, którzy będą mogli wspierać zarządców obiektów zabytkowych w planowaniu i przygotowywaniu do sytuacji kryzysowych.
Robert Wojtas z Wojewódzkiego Urzędu Zabytków w Krakowie powiedział dziennikarzom, że takie ćwiczenia mają przygotować służby do działań ratowniczych, ale mają też bardzo istotne znaczenie dla zarządcy obiektu zabytkowego, w tym przypadku dla księdza proboszcza.
„Ksiądz proboszcz po takich ćwiczeniach ma ogólny obraz, jak się zachować w przypadku sytuacji kryzysowej” – dodał Wojtas.
Komendant PSP w Zakopanem st. bryg. Grzegorz Worwa poinformował, że podczas środowego szkolenia ćwiczona była ewakuacja osób, a w jej przeprowadzanie byli wdrażani gospodarze obiektu, czyli księża. Ważnym elementem ćwiczeń było też zabezpieczenie tzw. zabytków ruchomych kościoła.
Dzięki współpracy Instytutu Bezpieczeństwa Dziedzictwa ze starostwem tatrzańskim i urzędem konserwatora wojewódzkiego były to pierwsze takie ćwiczenia na Podhalu, ale planowane są kolejne, również w obiektach niesakralnych. (PAP)
szb/ joz/ jpn/
