9 czerwiec 2021

Bartosz Bielenia w Parlamencie Europejskim: krzyk w obronie Białorusi

fot. PAP
Aktor Bartosz Bielenia, odtwarzający główną rolę w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy, nominowanym do nagrody Parlamentu Europejskiego Lux na jego forum powtórzył w środę okrzyk w obronie Białorusi za aktywistką Janą Szostak. Mówił o więźniach politycznych w tym kraju.
REKLAMA

Wystąpienie Bieleni miało miejsce w środę podczas ceremonii wręczenia nagrody Lux przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego w siedzibie PE w Strasburgu. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest film "Kolektyw" rumuńskiego reżysera Alesandra Nanau. "Boże Ciało" było jednym z tegorocznych finalistów.

"Krzyk, potem następny jeszcze silniejszy i trzeci, niemal desperacki, wzniósł się podczas ceremonii" - relacjonuje agencja Ansa wystąpienie Bieleni, a za nią inne włoskie media.

Cytuje też słowa Bieleni: "Jestem Polakiem, a Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. A za tą granicą 30 500 osób było torturowanych, 476 trafiło do więzienia z powodu działalności politycznej, a 30 zostało zabitych tylko w 2020 roku".

Aktor wyjaśnił, że wszystko, co może zrobić, to oddać swój głos w geście solidarności Janie Szostak z Białorusi, która o godzinie 18 podnosi krzyk przed biurem przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie.

Przytoczył słowa Szostak o tym, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo. Wyjaśnił, że to krzyk za wszystkich torturowanych, za każdą zgwałconą kobietę. "Niech żyje Białoruś" - zakończył Bielenia wśród braw. (PAP)

sw/ akl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2021-12-07 20:00
miejsce
Le Scandale Zakopane, Zakopane,...
wstęp biletowany