reklama
21 czerwiec 2024

PLK zmodernizuje trasę Kozłów - Sędziszów

zdjęcie: PLK zmodernizuje trasę Kozłów - Sędziszów / pixabay/1555348
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na modernizację linii kolejowej nr 8 między Kozłowem a Sędziszowem na styku województw małopolskiego i świętokrzyskiego, dzięki czemu pociągi między Krakowem i Kielcami pojadą szybciej. Wartość inwestycji wynosi 287 mln zł netto.
REKLAMA

Jak przekazał w piątek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, inwestycja dotyczy ważnej trasy leżącej na styku województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Zadanie stanowi pierwszą część projektu zawiązanego z modernizacją linii kolejowej nr 8 na odcinku Sitkówka Nowiny – Kozłów.

Umowę zawarto z Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno-Torowym, a czas realizacji zadania określono na 36 miesięcy.

„Przewidujemy kompleksową modernizację ok. 11 km linii kolejowej nr 8. W ramach inwestycji za niemal 287 mln zł netto przebudujemy także stację w Kozłowie i przystanek w Klimontowie. Nowe perony będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Kładkę dla pieszych nad stacją w Kozłowie zastąpi nowe przejście podziemne, wyposażone w windy” - zapowiedział Hamarnik.

Na przebudowywanym odcinku zaplanowano wymianę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwiększy się bezpieczeństwo na siedmiu skrzyżowaniach torów z drogami, ponieważ przejazdy kolejowo-drogowe zostaną wyposażone w nowe urządzenia zabezpieczające. Wybudowane będą od nowa cztery mosty kolejowe i jeden wiadukt. Dzięki inwestycji zwiększy się prędkość pociągów ze 110 km/h do 140 km/h.

Prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów” podzielone są na trzy etapy. Na odcinki Skarżysko-Kamienna – Tumlin i Sitkówka Nowiny – Kozłów gotowa jest już dokumentacja projektowa, która powstała przy współfinansowaniu Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. PLK przygotowuje się do opracowania projektu dla odcinka Sitkówka Nowiny – Tumlin, obejmującego również stację Kielce Główne. Całość inwestycji została wpisana do Krajowego Programu Kolejowego z datą realizacji do 2032 roku. (PAP)

rgr/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
14°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2024-07-27 19:00
miejsce
Schronisko Głodówka, Brzegi,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-05 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-23 19:00
miejsce
Kawiarnia Kmicic, Zakopane, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-11 19:00
miejsce
Le Scandale Zakopane, Zakopane,...
wstęp biletowany