31 styczeń 2024

Zakopane: skarb Tatr

zdjęcie: Zakopane: skarb Tatr / By Mgiganteus - Own work, [CC BY 2.5 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/)], via Wikimedia Commons
By Mgiganteus - Own work, [CC BY 2.5 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Zakopanego, zimowej stolicy Polski! Rozkoszuj się pełnią zimowych sportów w otoczeniu majestatycznych Tatr. Narciarstwo, snowboarding, a także trasy narciarstwa biegowego czekają na ciebie.
REKLAMA

Tego szukamy w Zakopanem

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Zakopane, praca Zakopane, pogoda Zakopane, kamera Zakopane, noclegi Zakopane, hotel Zakopane, termy Zakopane, aquapark Zakopane, booking Zakopane.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Zakopanem, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Fakty Zakopane – nie przegap!
Początki Zakopanego wiążą się z sezonowym wypasem owiec na polanach tatrzańskich, a pierwsi osadnicy przybyli prawdopodobnie już w XIV wieku z południowej części kraju. Władzę administracyjną sprawował starosta nowotarski w imieniu króla. Nazwa Zakopane pojawiła się w dokumencie króla Zygmunta III Wazy z 20 kwietnia 1630 r., związana pierwotnie ze słowem zakopane (karczowisko), zapisywane pierwotnie jako Za Kopane.

Tradycja głosi, że przywilej lokacyjny dla Zakopanego został nadany przez Stefana Batorego w 1578 r., jednakże brak zachowanego tego dokumentu. Potwierdził go dopiero Michał Korybut Wiśniowiecki w 1670 r. W 1676 r. wieś liczyła 43 mieszkańców (wraz z Olczą i Poroninem), zajmujących się głównie pasterstwem i uprawą roli. Napływ nowych osadników nastąpił w XVIII wieku, gdy odkryto złoża złota, srebra, miedzi i rudy żelaza w Tatrach. W 1766 r. powstała huta w Kuźnicach, a rok później również w Kościelisku. Jednak ze względu na wyczerpanie zasobów, w drugiej połowie XIX wieku oba zakłady zostały zamknięte.

W 1772 r. Zakopane zostało włączone do Cesarstwa Austriackiego, a w 1824 r. razem z pewnym obszarem Tatr zostało zakupione przez rodzinę Homolasców. Według pierwszego spisu ludności z 1818 r. Zakopane wraz z Kościeliskiem liczyło 340 domów, zamieszkałych przez 445 rodzin, obejmujących 871 mężczyzn i 934 kobiety. W okresie rządów Homolasców Zakopane zostało uznane za niezależną parafię, a pierwszym proboszczem w nowo zbudowanym kościele w 1847 r. został ksiądz Józef Stolarczyk. Jednak z powodu trudnych warunków geograficznych wieś generowała niskie dochody (dane statystyczne).

Zakopane zaczęło się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku, gdy dr Tytus Chałubiński zaczął promować tu korzystne właściwości klimatyczne. W 1886 r. miejscowość otrzymała status uzdrowiska, a dalszy jej rozwój zaznaczył się po przejęciu przez hrabiego Władysława Zamoyskiego w 1889 r. Budowa drogi do Nowego Targu i uruchomienie linii kolejowej z Chabówki w 1899 r. znacznie przyspieszyły rozwój Zakopanego, zwiększając liczbę odwiedzających tę tatrzańską miejscowość. Pod koniec XIX wieku w Zakopanem mieszkało już 3 tysiące osób.

Na początku XX wieku powstało wiele sanatoriów dla chorych na gruźlicę i pensjonatów. Zakopane stało się szczególnie popularne wśród artystów i twórców, a do miasta przybyli tacy znani mieszkańcy jak Henryk Sienkiewicz i Stanisław Witkiewicz, twórca stylu zakopiańskiego, który do dziś jest charakterystycznym elementem Podhala.

Po zakończeniu I wojny światowej hrabia Zamoyski przekazał cały swój majątek w formie fundacji narodowi. Dobra tatrzańskie, obejmujące również lasy w miejscowościach takich jak Zakopane, Brzegi, Bukowina, Kościelisko, Dębno i Zubsuch, stanowiły podstawę dla utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego po II wojnie światowej. W okresie międzywojennym rozwój Zakopanego utrzymywał się na bardzo dynamicznym poziomie. W latach 1929 i 1939 odbyły się tu Mistrzostwa Świata FIS w narciarstwie. Miasto uzyskało prawa miejskie 18 października 1933 r. W latach 30. XX wieku liczba odwiedzających sięgała 60 tysięcy rocznie.

W trakcie II wojny światowej Zakopane stało się istotnym punktem przemytu do Węgier. W podziemiach hotelu „Palace” mieścił się areszt gestapo, znany jako tzw. katownia Podhala. W marcu 1940 r. w willi „Tadeusz” przy drodze do Białego odbyła się III Metodyczna Konferencja NKWD i gestapo, podczas której omówiono strategię operacyjną przeciwko polskiemu ruchowi oporu i wymieniono informacje.

W 1955 r. rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwalił ustawę dotyczącą rozwoju miasta pod kątem turystyki, rekreacji i sportu. Ta decyzja przyniosła korzystne zmiany i inwestycje, takie jak budowa dworca Państwowej Komunikacji Samochodowej, Domu Turysty, Ośrodka Szkolenia Sportowego pod Krokwią (przebudowano także samą skocznię), oraz nowego pawilonu dla poczty. W 1962 r. Zakopane było gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. W lutym 1993 i 2001 r. gościło najlepszych narciarzy akademickich z całego świata podczas Zimowej Uniwersjady. Obecnie miasto stanowi centralny punkt Polski dla sportów górskich i turystyki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zakopane
15.8°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 19:58
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2024-05-02 20:00
miejsce
Hotel Nosalowy Dwór - Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 20:00
miejsce
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-07 19:00
miejsce
Le Scandale Zakopane, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-11 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany