Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach; w górach trudne warunki
Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało 14 cm śniegu, a termometry wskazywały 6 stopni C mrozu. Na Hali Gąsienicowej pokrywa śnieżna sięgała 22 cm.
„Przy tak małej ilości śniegu istnieje większe ryzyko upadku z niewielką deską śnieżną niż ryzyko głębokiego zasypania” – poinformował TOPR w komunikacie.
Leśniczy z rejonu Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski apeluje w mediach społecznościowych o ostrożność: „W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Powyżej około 1300 m n.p.m. zalega znaczna warstwa śniegu, wiele odcinków szlaków jest oblodzonych i bardzo śliskich. W partiach szczytowych szlaki są miejscami nieprzetarte, a ich przebieg niewidoczny” – przekazał.
TPN przypomina, że poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedniego sprzętu – raków, czekana i kasku – wraz z umiejętnością jego użycia. Służby odradzają w sobotę wychodzenie w góry powyżej granicy lasu. (PAP)
szb/ amac/
Polska, Zakopane









