22 styczeń 2023

Przywrócono prąd dla ponad 100 tys. odbiorców; ok. 15 tys. nadal bez zasilania

zdjęcie: Przywrócono prąd dla ponad 100 tys. odbiorców; ok. 15 tys. nadal bez zasilania / fot. PAP
fot. PAP
W ciągu ostatniej doby energetycy z TAURON Dystrybucji przewrócili zasilenie do ponad 100 tys. odbiorców. W niedzielę na godz. 14. około 15 tys. domów nadal było odciętych od prądu – poinformowała PAP Ewa Groń, rzeczniczka prasowa TAURON Dystrybucja.
REKLAMA

Ekipy energetyków cały czas pracują nad naprawami zerwanych pod naporem śniegu linii energetycznych.

„Prace w trudnych warunkach terenowych i pogodowych trwają w wielu miejscach. W terenie mamy obecnie ponad 180 brygad technicznych to jest ok. 420 pracowników, którzy obsługują zgłoszone awarie. Do prac wykorzystywanych jest ponad 150 pojazdów pogotowia, podnośników i specjalistyczny sprzęt” – wyjaśniła Groń.

Awarie, które wystąpiły głównie na terenie Małopolski, są spowodowane intensywnymi opadami mokrego i ciężkiego śniegu. Drzewa łamią się pod ciężarem mokrego śniegu lub zbliżają do linii energetycznych, powodując ich uszkodzenia w wielu miejscach.

„Co ważne, łamią i przechylają się drzewa w miejscach, gdzie została prawidłowo wykonana przycinka z zachowaniem wymaganych odległości drzewostanu od linii, natomiast obecne obciążenie gałęzi i konarów powoduje powalenie drzew z drugiego i dalszego pasa wycinki” – wyjaśniła rzeczniczka.

TAURON wyjaśnia, że wszelkie nasadzenia drzew, plantacje i zalesienia pod liniami energetycznymi lub w ich pobliżu powinny być uzgadniane ze spółką i być prowadzone tak, aby nie zagrażały liniom elektroenergetycznym. TAURON Dystrybucja systematycznie prowadzi akcje wycinkowe i przycinki drzew mające na celu poprawienie bezpieczeństwa linii energetycznych.

„Zwracamy jednocześnie uwagę na konieczność prowadzenia takich działań przez właścicieli działek i terenów zalesionych. Regularne przycinki i pielęgnacja nawet pojedynczych drzew na posesjach, powoduje, że drzewa nie zagrażają liniom energetycznym, a tym samym bezpieczeństwu ludzi oraz nie powodują awarii i przerw w zasilaniu klientów” – zaapelowała rzeczniczka TAURON Dystrybucja.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
-18.8°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 16:49
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2023-02-12 16:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 19:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-02 17:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane, ul....
wstęp biletowany