reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
25 marzec 2025

Żabie gody pod nadzorem - wolontariusze przenoszą płazy przez ruchliwą drogę

zdjęcie: Żabie gody pod nadzorem - wolontariusze przenoszą płazy przez ruchliwą drogę / v26350537
v26350537
Na zakopiańskiej Jaszczurówce rozpoczęła się we wtorek coroczna akcja przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej. Działania koordynowane przez wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego mają chronić płazy przed śmiercią pod kołami samochodów.
REKLAMA

Żaby trawne w poniedziałek wieczorem, wraz z nastaniem deszczu, rozpoczęły wiosenną migrację do miejsc lęgowych, gdzie składają skrzek. Wśród kluczowych obszarów dla tych płazów znajdują się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów na zakopiańskiej Jaszczurówce oraz tereny wzdłuż Potoku Olczyskiego. Niestety, wędrówkę zwierząt przecina ruchliwa droga prowadząca z Zakopanego w kierunku Cyrhli i Morskiego Oka.

"To wyjątkowa chwila w przyrodzie, ale i czas wzmożonej czujności dla kierowców. Przemieszczające się żaby są narażone na śmierć pod kołami, dlatego wolontariusze TPN każdego roku pomagają im bezpiecznie przedostać się na drugą stronę drogi, do stawu, aby mogły składać skrzek. Akcja pozwala na ochronę kolejnych pokoleń żab" - powiedziała PAP koordynatorka wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) Jolanta Sitarz-Wójcicka.

Przyrodnicy z TPN apelują do kierowców, by w miejscach migracji płazów zachowali szczególną ostrożność i zmniejszyli prędkość.

Aby ułatwić płazom bezpieczną przeprawę, wzdłuż drogi ustawiono specjalną barierę. Uniemożliwia ona żabom wejście na asfalt, a wolontariusze kilka razy dziennie zbierają je do wiaderek i przenoszą na drugą stronę.

W akcję zaangażowanych jest kilkunastu wolontariuszy. Jeden z nich w rozmowie z PAP przyznał, że jeszcze kilka lat temu patrzył na takie akcje z przymrużeniem oka, ale teraz zwalnia się z pracy, żeby pomagać płazom w ich naturalnym cyklu.

"Bardziej zainteresowałem się tatrzańską przyrodą i stwierdziłem, że należy chronić jak największą ilość gatunków, w tym żaby. Droga przecina ich naturalny teren migracji i niestety giną pod kołami samochodów. W tym roku bardzo zależało mi, żeby właśnie wziąć udział w tej akcji" - mówił wolontariusz Szymon Szwajda.

Żaba trawna składa skrzek w płytkich, szybko nagrzewających się zbiornikach wodnych. Samica może złożyć do 4,5 tys. jaj, lecz tylko nieliczne kijanki przetrwają i dorosną. Cały cykl życia tych płazów trwa do ośmiu lat.

Akcja przenoszenia żab potrwa przez kilka najbliższych dni, aż zakończy się ich masowa migracja do miejsc lęgowych.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
1.1°C
wschód słońca: 06:17
zachód słońca: 19:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2025-05-11 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-15 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-28 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-12-27 20:00
miejsce
Kino Sokół, Zakopane, ul....
wstęp biletowany