Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II
Rozświetlenie krzyża w hołdzie papieżowi Polakowi zostało zapoczątkowane w 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Jak co roku, także tym razem poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
Władze TPN podkreślają jednak, że akcja była nielegalna, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami Parku Narodowego, poruszanie się po szlakach po zmroku – w okresie od 1 marca do 30 listopada – jest zabronione. Zakaz ten obejmuje wszystkie szlaki na terenie parku.
Jak powiedział PAP komendant straży TPN Andrzej Krzeptowski, mandatami w wysokości po 500 zł ukarano dwie osoby, które znalazły się na szczycie po zmroku. "Zostali ukarani za poruszanie się po szlaku po zmroku, czyli wbrew przepisom parku. Na szczycie Giewontu oświetlili krzyż lampami akumulatorowymi. Zatrzymano ich w rejonie masywu Giewontu. Inne osoby, które zmierzały na szczyt Giewontu jeszcze przed zmrokiem, zostały poinformowane, że powinny wrócić na dół. Wiele z nich rzeczywiście zawróciło, ale te dwie osoby zignorowały zakaz i zostały ukarane" – powiedział PAP komendant straży TPN.
Tatry były szczególnie bliskie sercu Jana Pawła II – jako Karol Wojtyła wielokrotnie wędrował po górskich szlakach, odwiedzał Dolinę Chochołowską, Morskie Oko czy Kalatówki. W 1983 roku, podczas oficjalnej wizyty w Polsce, papież odwiedził Tatry, spotykając się tam z Lechem Wałęsą.
Szymon Bafia(PAP)
szb/ mark/
