10 czerwiec 2022

Na okres wakacji wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego

zdjęcie: Na okres wakacji wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego / fot. PAP
fot. PAP
Od 25 czerwca do końca sierpnia wracają bezpośrednie kolejowe połączenia dalekobieżne i regionalne do Zakopanego. Ruch kolejowy na trasie pod Tatry był zawieszony z powodu remontu torów i stacji kolejowych.
REKLAMA

Podróżujący w wakacje koleją będą się mogli dostać bezpośrednio do miasta pod Giewontem m.in. z Gdyni, Poznania czy Warszawy. Z uwagi na trwającą kompleksową przebudowę stacji końcowej w Zakopanem pociągi będą kończyły bieg na tymczasowej stacji zlokalizowanej ok. 1 km przed dotychczasowym dworcem.

„Tymczasowa stacja w Zakopanem będzie dostosowana do obsługi podróżnych. Będą kasy biletowe, poczekalnia, toalety, schody i dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne. Takie rozwiązanie jest przygotowywane w porozumieniu z Urzędem Miasta Zakopane i z przewoźnikami. Pozwala ono na sprawną przebudowę stacji Zakopane oraz budowę parkingów, przebudowę ulic i budowę placu komunikacyjnego” – poinformowała PAP Dorota Szlachta z biura prasowego PKP PLK.

Podróżni wysiadający na tymczasowej stacji kolejowej będą mogli dostać się do centrum Zakopanego komunikacją autobusową. Urząd Miasta analizuje obecnie różne możliwości w zakresie takiej komunikacji.

Zakończenie prac na trasie kolejowej do Zakopanego, w tym m.in. uruchomienie zmodernizowanej stacji końcowej, planowane jest na drugą połowę 2023 r. W efekcie wielobranżowych prac, na które składały się przebudowa i remonty torowiska czy modernizacja stacji i przystanków kolejowych, podróże do stolicy Tatr mają być szybsze i sprawniejsze. Czas jazdy pociągiem z Krakowa do Zakopanego wyniesie nieco ponad dwie godziny.

Inwestycja PKP Polskich Linii kolejowych S.A. na kolejowej zakopiance realizowana jest w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98, 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane”, na który przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.(PAP)

autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
0.5°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-26 19:00
miejsce
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany