reklama
kategoria: Turystyka
15 marzec 2025

Nawrót zimy; na Kasprowym Wierchu 61 cm śniegu

zdjęcie: Nawrót zimy; na Kasprowym Wierchu 61 cm śniegu / v13310163
v13310163
Po fali ciepłych dni w Tatry wróciła zima. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało 61 cm śniegu. Biało zrobiło się też w Zakopanem, gdzie spadło kilka cm białego puchu i chwycił mróz. Na przyszły tydzień zapowiadane jest ocieplenie, a tatrzańska przyroda budzi się do życia – pojawiły się niedźwiedzie.
REKLAMA

„Choć w najbliższych dniach spodziewane jest ochłodzenia i opady śniegu, to będzie krótki epizod zimy, bo już w kolejnym tygodniu zapowiadane jest słońce i wzrost temperatur. Na tatrzańskich halach pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, wawrzynki wilczełyko, lepiężniki i podbiały, a z zimowej hibernacji budzą się również żaby trawne. Przyrodnicy z TPN zaobserwowali też ślady niedźwiedzi budzących się po zimowym śnie” – przekazał PAP Tomasz Zając, przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Z obserwacji przyrodników wynika, że niedźwiedzie zaczynają poszukiwać w lasach reglowych zielonych roślin, wygrzebują korzenie, ale też pojawiają się w pobliżu ludzkich osiedli w Zakopanem, gdzie są wabione kuchennymi odpadkami. Drapieżniki szukają też padliny wygrzebując spod śniegu padłe kozice, które zginęły w lawinach.

Niedźwiedź brunatny to największy europejski drapieżnik - jest wszystkożerny — żywi się zarówno roślinami, jak i padliną. Zając przestrzega przed ryzykownymi zachowaniami podczas spotkania ze zwierzęciem na górskim szlaku.

„Spotkanie z niedźwiedziem może być groźne wtedy, gdy znajdziemy się na przykład między niedźwiedzicą a młodymi. Natomiast kiedy spotkamy niedźwiedzia na szlaku, to powinniśmy oddalić się w drugim kierunku. Nie można natomiast uciekać, hałasować, rzucać w niego kamieniami, bo to może go sprowokować do ataku, a na krótkim dystansie niedźwiedź rozpędza się nawet do 50 km/h, więc nie mamy szansy ucieczki" — ostrzega Zając.

Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów o zachowanie ostrożności i dbanie o porządek. Odpowiednie zabezpieczenie odpadów ograniczy ryzyko kontaktu ludzi z niedźwiedziami, poprawiając bezpieczeństwo zarówno dla turystów, jak i dzikich zwierząt.

W Tatrach od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
1.1°C
wschód słońca: 06:17
zachód słońca: 19:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2025-05-11 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-15 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-28 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-12-27 20:00
miejsce
Kino Sokół, Zakopane, ul....
wstęp biletowany