8 styczeń 2022

Nie odnaleziono trójki Polaków; akcja będzie wznowiona jutro

zdjęcie: Nie odnaleziono trójki Polaków; akcja będzie wznowiona jutro / fot. PAP
fot. PAP
Ratownikom górskim nie udało się odnaleźć trzech polskich taterników, którzy w piątek wybrali się na Gerlach – najwyższy szczyt Tatr. Ich samochód jest na parkingu przed szlakiem. Akcja został przerwana i będzie wznowiona w niedzielę rano – przekazała PAP dyżurna słowackiej Horskiej Zachrannej Służby (HZS).
REKLAMA

Polacy wybrali się na Gerlach w piątek, jednak nie wrócili i jeszcze przed północą centralę słowackich ratowników zawiadomił telefonicznie znajomy taterników, zaniepokojony brakiem kontaktu z nimi. Jeden z zaginionych ma uprawnienia przewodnickie.

Rano słowaccy ratownicy rozpoczęli poszukiwania Polaków z pokładu śmigłowca. Na poszukiwania wyruszyły także piesze wyprawy. Do poszukiwań dołączyli także ratownicy TOPR z Zakopanego.

„Akcja została przerwana po zmroku. Wiemy, że Polacy zostawili swoje auto na parkingu przed szlakiem. Nie wiadomo, czy dotarli na szczyt. Nie ma z nimi żadnego kontaktu. Przeszukane zostały rejony Batyżowieckiej i Wielickiej Doliny” – przekazała PAP dyżurna HZS.

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla taterników. Turyści niemający uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. Najczęściej uczęszczane wejście na Gerlach jest poprowadzone z Doliny Wielickiej. Szczyt można także zdobyć z Doliny Batyżowieckiej.

Po kilkudniowej odwilży w Tatrach powróciły silne mrozy, a szlaki zostały skute lodem. Do poruszania się w takich warunkach konieczny jest odpowiedni sprzęt turystyczny i umiejętności posługiwania się nim. Planując wyprawy w wyższe partie gór, niezbędne jest wyposażenie się w raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC czyli detektor, sondę i łopatkę. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
0.4°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-26 19:00
miejsce
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany