18 wrzesień 2022

Ratownicy TOPR uratowali czeskich taterników, którzy utknęli w ścianie Gerlacha

zdjęcie: Ratownicy TOPR uratowali czeskich taterników, którzy utknęli w ścianie Gerlacha / fot. PAP
fot. PAP
Ratownicy TOPR ewakuowali czeskich taterników, którzy utknęli w ścianie Zadniego Gerlacha. Wspinacze spędzili tam noc z soboty na niedzielę, doznając dotkliwych odmrożeń. Czesi trafili do szpitala w Zakopanem – poinformował dyżurny ratownik TOPR.
REKLAMA

Ponieważ Gerlach leży w słowackiej części Tatr, najpierw na pomoc poszkodowanej kobiecie i mężczyźnie wyruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS). Wzywający pomocy przekazali, że podczas schodzenia ścianą wspinaczkową zabłądzili i nie mogą kontynuować wyprawy. Czesi dodatkowo natrafili na gwałtownie zmieniająca się pogodę – w nocy w Tatrach zaczął padać śnieg, a temperatura spadła poniżej zera.

Para oczekiwała na pomoc w Żlebie Komarnickich. Jeszcze w godzinach nocnych z soboty na niedzielę siedmiu ratowników HZS wyruszyło na pomoc, ale ze względu na niebezpieczne warunki – silny porywisty wiatr i obfite opady śniegu, ratownicy zawrócili. Na pomoc parze wyruszyła kolejna grupa 11 słowackich ratowników, jednak ze względu na utrzymujące się niesprzyjające warunki pogodowe użycie śmigłowca i ewakuacja poszkodowanych nie była możliwa.

W niedzielę rano ratownicy HZS poprosili o pomoc ratowników TOPR z Zakopanego, którym udało się dotrzeć do poszkodowanych na pokładzie śmigłowca. Czeskich wspinaczy przetransportowano na pokładzie maszyny do szpitala w Zakopanem.

Jak poinformowali ratownicy TOPR, czescy wspinacze byli w stanie głębokiej hipotermii oraz doznali odmrożeń kończyn. Gdyby wspinacze pozostali dłużej w tym miejscu, mogliby nie przeżyć.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
0.4°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Kino Giewont, Zakopane,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-26 19:00
miejsce
Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-14 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany