reklama
kategoria: Turystyka
9 wrzesień 2025

Turyści wspięli się na krzyż na Giewoncie - policja poszukuje trzech mężczyzn

zdjęcie: Turyści wspięli się na krzyż na Giewoncie - policja poszukuje trzech mężczyzn / v11711510
v11711510
Zakopiańska policja wszczęła z urzędu postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych, po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające trzech turystów wspinających się na krzyż na Giewoncie.
REKLAMA

- Sprawcy są poszukiwani – poinformował we wtorek PAP zastępca rzecznika zakopiańskiej policji st. asp. Maciej Kasprzycki.

Jak dodał, postępowanie prowadzone jest w kierunku obrazy uczuć religijnych. - Krzyż na Giewoncie jest bowiem obiektem kultu religijnego i jednocześnie zabytkiem wpisanym do rejestru – wyjaśnił Kasprzycki.

Policja ustala personalia trzech mężczyzn, a także świadków zdarzenia, którzy nagrywali sytuację w niedzielny poranek. Zgodnie z art. 196 Kodeksu karnego za obrazę uczuć religijnych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Szymon Ziobrowski przypomniał, że wchodzenie na krzyż jest zabronione. - To obiekt zabytkowy oraz miejsce oznaczone kulturowo i religijnie, dlatego takie zachowanie jest naganne. Dodatkowo jest niebezpieczne – ryzyko upadku z konstrukcji jest ogromne, a ponadto tacy pseudoturyści stwarzają zagrożenie dla innych osób przebywających na szczycie – podkreślił. Jak zaznaczył, za tego typu wykroczenie straż parku może nałożyć mandat w wysokości do 1000 zł.

Edukator TPN i przewodnik górski Tomasz Zając ocenił, że zachowanie turystów wymaga jednoznacznego potępienia. - Krzyż na Giewoncie jako symbol religijny nie jest miejscem, na które można się wspinać. To niebezpieczne zarówno dla samych sprawców, jak i dla innych turystów stojących na szczycie. Upadek z wysokości lub strącenie przedmiotu mogłoby skończyć się tragicznie. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku i o tym, że takie zachowania mogą mieć poważne konsekwencje – powiedział.

Krzyż na Giewoncie został ustawiony w 1901 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Tatr i Zakopanego, a sam szczyt należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Krzyż ma 15 m wysokości. Ramię krzyża ma 5,5 m długości.(PAP)

szb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zakopane
11.7°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 18:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Zakopanem

kiedy
2025-09-21 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-27 19:00
miejsce
Schronisko Głodówka, Brzegi,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-12 15:00
miejsce
Centrum Kongresowe "Gerlach"...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-19 19:00
miejsce
Watra, Zakopane, ul. Hr....
wstęp biletowany